Senior Class Awards, 2021–2022

The University of Prince Edward Island acknowledges the achievements of our graduating students, as well as the generous support of donors, by presenting Senior Class Awards every year. Several major prizes and medals are presented at the Convocation ceremonies while other awards are celebrated at a number of events during Convocation Week. 

PRIZES AND MEDALS

TUESDAY MORNING PRIZES AND MEDALS 2022

The Dr. Margaret F. Munro Nursing Scholarship | Wendy Jiang         
The R. G. Thomson Academic Achievement Medal | Ruth Gravel    

WEDNESDAY MORNING PRIZES AND MEDALS 2022

The Michael F. Cassidy Business Life Award | Sean Burton
The Professor Don MacEwen School of Sustainable Design Engineering Inspirational Award | Graham Ching  

THURSDAY MORNING PRIZES AND MEDALS 2022

The Faculty of Education Prize | Danika Sorel
The Governor General’s Medal (Graduate) and The Faculty of Graduate Studies Award of Distinction | Deepmala Agarwal
The UPEI Alumni Association Graduating Student Award and The Ambrose Lee Graduation Prize (Arts) | Sarah Freeburn
The Rory Beck Outstanding Academic and Athletic Leadership Award | Sophie Vandale

FRIDAY MORNING PRIZES AND MEDALS 2022

The Governor General’s Medal (Undergraduate) | Grace Burns
The Ambrose Lee Graduation Prize (Science) | Desiree Rehel
The School of Mathematical and Computational Sciences Graduating Student Award | Marissa Anderson
The H. Wade MacLauchlan Raised Expectations Graduation Medal | Madison Myers
The Dr. J. Regis Duffy Academic Achievement Award | Morgan Inman

THE FOLLOWING AWARDS WERE GRANTED AT OTHER EVENTS DURING CONVOCATION WEEK 2022 

ATLANTIC VETERINARY COLLEGE GRADUATION AWARDS 

American College of Veterinary Surgeons Award in: 

  • Large Animal Surgery | Emma Bush
  • Small Animal Surgery | Lindsay Trainor

Pathology Achievement Award | Ali Ollenberger
Dr. Brian L. Hill Memorial Award | Courtney McRorie
Herd Health Award | Jeremy Lightfoot
George & Margaret Peake Scholarship | Patricia Nino-Esparza
Sully Cady Community Practice Award | Brittney Dow 
American College of Veterinary Internal Medicine Certificates of Clinical Excellence in: 
a) Small Animal Medicine | Alyssa Nickerson
b) Small Animal Medicine | Kelsey Crawford
c) Large Animal Medicine | Deanna Puchalski
Doug & Rose Walker Award | Joshua Reeder 
Zoetis Award for Excellence in Companion Animal Health Care | Jenna Seguin 
Merck Animal Health Veterinary Student Innovation Award | Andrew Cohen 
Digby & Tully Hassard Companion Animal Wellness Award | Brittney Dow
Elanco Parasitology Award | Kylee Graham 
Dr. R.A. Curtis Bovine Award | Jared Schenkels 
Kurlee McFarlane/Dr. Caroline Runyon Award in Small Animal Surgery | Alyssa Nickerson
 Jewell Family “Peggy” Award | Zara Silberberg 
American Association of Feline Practitioners Award | Katt Cooper 
Zoetis Award for Excellence in Food Animal Medicine | Jakob Goettke 
The Collicott Charitable Foundation “Bailey” Award | Elizabeth Legay 
Atlantic Provinces Diagnostic Services Award | Miranda Kaser 
Hooligan Equine Award | Rosalie O’Hara 
Oscar & Piper Honeyman Yarrow Award | Meghan Bealka 
Class of ’93 Clinical Conference Award | Evan Latwat and Courtney McRorie 
VECCS Award for Proficiency in Emergency & Critical Care | Kate Naugle 
Zoetis Award for Excellence in Equine Practice | Jessica Childs 
Baron Pound Award | Emma Bush
Promising Practitioners Award | Jared Schenkels and Karell Hebert 
Spirit of Spike Award | Alexa Every 
Phibro Animal Health Award in Aquaculture | Alyson Brown 
Dr. Debbie Musgrave Memorial Award | Emily MacFarlane 
Hill’s Pet Nutrition Canada Transforming Lives Award | Kathleen Arrowsmith 
Hill’s Pet Nutrition Canada Small Animal Clinical Nutrition Award | Jordan Bujold
Proficiency in Theriogenology Award | Zara Silberberg
Boehringer Ingelheim Award in Vaccinology | Emma Jessiman
Harris Family Scholarship | Jack Jarvis 
Wallace G. (Wally) Wood Memorial Award | Rosalie O’Hara 
American College of Veterinary Radiology Award | Deanna Puchalski 
Class of 2021 Plaid Pitties Award For Resilience | Karl Mitchell 
Bob Rosenthal Senior Student Award | Kate Naugle 
American College of Veterinary Pathologists Award for Excellence in Veterinary Pathology | Courtney McRorie 
Victoria Margaret Jones Memorial Award | Ashlyn Gray 
American College of Veterinary Anesthesia Award | Rosalie O’Hara 
Dr. Greg Fleming Memorial Award | Jared Schenkels 
Veterinary Teaching Hospital Staff Award | Alyssa Nickerson 
Spirit of ’90 Award | Nicholas Johnston

FACULTY OF ARTS

The Ramasamy Nagarajan Memorial Award | Omorinsola Okunola    
The Honourable Chief Justice John Paton Nicholson Memorial Award | Dominique Lapierre    
The Dr. Satadal Dasgupta Memorial Award | Hanna Frizzell
The Ron Irving Award for Excellence in Theatre | Matthew MacPhee
The David Austin O’Malley-Keyes Memorial Award | Riley Alexandra Sorensen
The Lena C. McLure Music Scholarship | Riley Alexandra Sorensen
The Mary O. Kinch Music Education Prize | Megan Grounds
The Joan Doreen Thompson Memorial Music Award | Megan Grounds        
The Bonnie L. MacPherson Memorial Award | Georgia Potter-Fraser
The Donalda MacDonald CUPE Award | Sarah Freeburn
The PEI’s Famous Five Graduating Student Award | Lindsey Rhynes
The Gordon DeBlois Memorial Award | Brinten Comeau            
The Marylou Hughes Scholarship | Alyssa MacLean
The Robert L. Pace - Maritime Broadcasting System Scholarship | Minh Ngoc Nguyen    
The Catherine Innes-Parker Memorial Award | Hailey Brake
The Ambassador of France Prize | Abigail Gibson

FACULTY OF BUSINESS

The Peake and McInnis Ltd. Prize in Business | Priya Jain
The Freda Cox Memorial Award | Liam O'Connor
The Hyndman & Company Limited Prize | Nhan Dinh    
The J. Ian Vessey Award | Melyssa Weeks    
The Paul “Ryan” Pineau Award | Hallee Hunter
The Chartered Professional Accountants of PEI Prize for Leadership | Hallee Hunter 
The Chartered Professional Accountants of PEI Prize | Hallee Hunter

FACULTY OF EDUCATION

The PEI Retired Teachers’ Association Graduation Prize | Jenna-Marie Gallant    
The Sisters of Notre Dame Convent B.Ed. Graduating Student Award | Sharon Pannu
The Eric Stanley Hillis Memorial Scholarship | Emily Cook-McDonald
The Community Foundation of PEI – Thomas & Betty Hall Excellence Award | Rebecca Dawson    
The Edward J. McAdam & Rena C. McAdam Memorial Education Awards (Practicum) | David Hackett, Jodi Lewis, & Alaina Mackenzie    
The Edward J. McAdam & Rena C. McAdam Memorial Education Awards (BEd English & French course work | Sara Spafford & Sophie Vandale    
The Frank J. Costello Scholarship | Jennifer MacKay    

FACULTY OF NURSING

The Dorothy C. Hall Nursing Scholarship | Alexandra Campbell, Wendy Jiang, Demi Theriault, & Emmalee White
The Dr. Margaret F. Munro Graduation Award in Accelerated Nursing | Alexandra Campbell    
The Stan and Helen Buell Graduating Student Nursing Award | Alexandra Campbell
The Frank and Mary Elizabeth Bostwick Nursing Award | Emmalee White    
The Dr. Margaret F. Munro Award for Nursing Leadership | Heidi Hennessey
The Floyd and Hilda Drake Memorial Award | Mitchell Bingley
The Ethel Williams Memorial Nursing Award | Kyla Holmes        
The Vera Murray Memorial Nursing Award | Katy Perrin
The Edward J. McAdam & Rena C. McAdam Memorial Nursing Scholarship | Yu Wang & Linden Robinson
The Gerald M. “Gerry” Birt Memorial Award | Yu Wang

FACULTY OF SCIENCE 

The Father Charlie Cheverie Award | Grace Burns        
The Prince of Wales College Class of 1938 Award | Grace Burns
The Dr. Leon Loucks Memorial Scholarship in Chemistry | Catherine Doyle & Thea Weatherby
The Honourable Gordon L. Bennett Award | Riley Chappell
The BioVectra Inc. Prize | Adam Smith    
The Jeff Praught Award in Mathematics | Shannan Hill        
The Physics Department Graduation Prize | Desiree Rehel
The Physics Department Honours Prize | Annika Kelly
The Psychological Association of Prince Edward Island Award | Clare Murphy
The Sisters of Saint Martha: Sister Ellen Mary Cullen Award | Jessica MacLeod
The Mrs. W. Chester S. McLure Memorial Award (1st Place) | Nora Sturgeon 
The Mrs. W. Chester S. McLure Memorial Award (2nd Place) | Olivia Lahanky        
The Dr. Graeme and Alberta (Bryant) Boswall Award | Justin Dowling         
The Gottschall-Pass and MacDonald Award | Georgina McKenna
The Dr. Constance Ida MacFarlane Prize | Jemma Todoschuk
The Henry Havelock MacFarlane Ecology Prize | Harriet Laver
The Honourable John Richards Prize | Brandon Vriends
The Top Graduating Student - Bachelor of Environmental Studies Award | Allison McCabe
The UPEI Class of 1989 Award | Jyanesh Seeam

FACULTY OF SUSTAINABLE DESIGN ENGINEERING

The Honourable Joseph A. Ghiz Memorial Scholarship | Jessica Despres
The J. Jarvis Stewart Religious Studies Scholarship | Patrick Kenny
The Crawford Mathis Memorial Award for Leadership | Elvis Nyong
The Noel MacAleer Award | Sydney Wheatley
The Engineers PEI Graduating Student Award | Philip Tweel
The Eddie & Babe Brown Memorial Engineering Award | Nicholos Landrigan
The Fulton Cousins Memorial Scholarship | Elly Arsenault

FACULTY OF GRADUATE STUDIES

The Alaa and Valerie Abd-El-Aziz Graduate Award in Chemistry | Matthew Dunlop
The Valerie and Alaa Abd-El-Aziz Graduate Award in Nursing | Stephanie Morrison
The Faculty of Graduate Studies Awards of Distinction:    

  • Arts | Adebayo Michael Olubiyi    
  • Business | Jeremy Heartz        
  • Education | Diane Montgomery
  • Nursing | Jocelyn Dougan        
  • Science | Emad Naseri
  • Sustainable Design Engineering | Junaid Maqsood